Догляд і турбота за дітьми

Поради від мам з догляду і турботи за дітьми

Чи можна годувати грудьми, якщо мама захворіла?

Час , коли дитина знаходиться на грудному вигодовуванні - особливе, ні з чим не порівнянне . Це час , коли мати і дитя максимально близькі. Годування грудьми корисно і доставляє радість обом. І раптом .... мама захворіла. Що робити в цій ситуації? Дуже часто оточуючі рекомендують припинити годування дитини груддю , мотивуючи тим , що хвороба передасться малюкові.

Якщо ж мама продовжує годувати дитину , то радять не використовувати лікарські препарати. Надходять пропозиції зцідити і прокип'ятити молоко , і лише потім поїти їм дитини. Це в корені неправильна думка ! Люди , що дають подібні поради (а часто і наполягають на їх виконанні ) , абсолютно не розуміються на темі грудного вигодовування.

 

Так все ж , чи можна годувати грудьми , якщо мама захворіла ? Перш ніж приймати рішення про подальші дії , потрібно зрозуміти , ніж мама захворіла , і яке лікування потрібно провести .

 

Годує жінка , підхопила звичайну вірусну інфекцію ( або , по-іншому , застуду ) , не повинна припиняти годування . Адже малюк отримав інфекцію ще раніше , ніж мати відчула перші клінічні ознаки захворювання . Його організм з молоком матері отримує захисні антитіла. І якщо перервати годування на даному етапі , то малюк позбавляється необхідної йому імунної підтримки в самий складний момент . Він залишається один на один з вірусами , не маючи за плечима досвіду боротьби з ними. Шанси захворіти у такого малюка значно збільшуються.

 

Мамі , яка відлучила дитину від грудей , доводиться не солодший. При підвищеній температурі дуже важко переноситься 6-7 разове зціджування . Повноцінно зцідити молоко в такій ситуації не завжди виходить , а це загрожує застоєм молока і можливим маститом , який тільки посилить ситуацію . Найкраще звільняє груди від молока саме дитина . А молоко при високій температурі не змінюється. Його смак не стає прогірклим , воно не згортається і не скисає . А ось кип'ятіння молока руйнує більшість захисних факторів .

 

Годує жінка може знижувати температуру ліками на основі парацетамолу або самим парацетамолом . Але використовувати їх тільки в тих випадках , коли температура погано переноситься . Якщо ж можна потерпіти , то краще надати організму самостійно боротися з вірусами , адже підвищення температури і є своєрідний захист , що гальмує розмноження вірусів . І ні в якому разі не використовувати аспірин.

 

Вірусні інфекції припускають зазвичай симптоматичне лікування , сумісне з годуванням груддю. Це полоскання горла , інгаляції , використання коштів від нежиті. Антибіотики зазвичай не призначаються.

 

Антибіотики годує мамі потрібні при захворюваннях , викликаних патогенними мікроорганізмами ( ангіна , пневмонія , отит , мастит) . В даний час не варто праці підібрати антибіотики , які будуть сумісні з грудним вигодовуванням. Це можуть бути антибіотики з пеніцилінового ряду , багато макроліди та цефалоспорини першого і другого покоління. А от від антибактеріальних препаратів , які впливають на зростання кісток або процес кровотворення , краще відмовитися ( левоміцетин , тетрациклін , похідні фторхінолону та ін.)

 

Антибіотики можуть спровокувати розвиток дисбактеріозу , або порушення мікробіоценозу кишечника. Спеціального лікування звичайно не потрібно , адже грудне молоко містить фактори , які сприяють зростанню нормальної мікрофлори і пригнічують патогенну . Штучне вигодовування теж може викликати дисбактеріоз , і впоратися з ним буде складніше. А для профілактики і мати, і дитя може приймати спеціальні препарати для збереження нормальної мікрофлори кишечника.

 

Інфекційні захворювання , як правило , дозволяють підібрати препарати , які цілком сумісні з годуванням груддю. А гомеопатія і траволікування завжди вас підстрахують .

 

ВООЗ рекомендує віддати перевагу лікування травами лікарської терапії. Якщо ж без неї не обійтися , то потрібно вибирати такі препарати , які мають менший негативний вплив на дитину. Ліки найкраще приймати під час годування або відразу після нього , щоб дитина не їла під час максимальної концентрації препарату в крові і молоці. Грудне годування слід переривати лише в разі дійсної необхідності. При цьому лактація припинятися не повинна.

 

Достатнє вироблення молока зберігається при зціджуванні грудей 6-7 разів на день ( при зрілої лактації) . Після 2-3 тижнів , щонайбільше місяця відлучення , малюк сам відновить потрібну йому кількість годувань.

 

Дізнатися сумісність ліки з грудним вигодовуванням зараз не представляє складнощів . По-перше , повідомте свого лікаря про те , що ви годуюча мама. По-друге , проконтролюйте призначення лікаря , звернувшись до спеціальних довідників. Вони є у більшості лікарів , обов'язково у завідуючої відділенням , в будь-якій аптеці . Та й в анотації зазвичай вказується , можливо чи протипоказано годувати груддю під час застосування даного препарату.