Догляд і турбота за дітьми

Поради від мам з догляду і турботи за дітьми

Розвиток дитини в перший місяць життя

Нещодавно він тільки народився , порадував маму своїм першим криком , першим дотиком і ніжним посопування біля грудей. А скільки суєти і турбот він вніс до тихе розмірене життя своїх батьків ! .. Цей маленький карапуз - велика і довгоочікувана радість для мами і тата , дідусів і бабусь , братиків і сестричок . А ось , якщо він ще й первісток , то для батьків «виростає цілий ряд» нових і нових питань . От саме для таких батьків і проведемо маленький « інструктаж » на тему: «Розвиток дитини в перший місяць життя ».

 

Як малюк росте в перший місяць життя

 

            Той вага , який малюк втратив у перші дні свого життя , перебуваючи з мамою ще в пологовому будинку , він швидко компенсує в наступні три тижні . За перший місяць життя дитина набирає в середньому 600 грам і виростає десь на 3 сантиметри . Крім того, обсяг голови і грудної клітини також збільшується на 1,3-1,5 см. Потрібно пам'ятати , що кожна дитина - індивідуальність , і навіть на першому місяці життя він має свою індивідуальну програму розвитку . Якщо основні показники його фізичного розвитку не збігаються з середньостатистичними , але , тим не менш , дитина добре себе почуває , активно смокче груди або молочко з пляшечки , то приводів для занепокоєння абсолютно немає.

 

харчування

 

            Важливим харчуванням малюка на першому місяці життя є грудне молоко. Грудне вигодовування дитини на вимогу сприяє становленню лактації у мами , а також формуванню тісного взаємозв'язку між мамою і малюком . При такому харчуванні малюк не потребує водичці , все необхідне міститься в материнському молоці. Оскільки організм новонародженого лише адаптується до нового світу , то мама в перші тижні розвитку дитини повинна дотримуватися суворої дієти , щоб уникнути розладів травлення з боку малюка.

 

            Якщо обставини склалися таким чином , що штучне вигодовування неминуче , то потрібно обов'язково проконсультуватися з педіатром в питанні вибору якісної суміші для дитячого харчування. Під час годування з пляшечки намагайтеся якомога ближче перебувати з малюком , щоб компенсувати хоч якимось чином важливу для дитини потреба в ссанні материнських грудей.

 

сон

 

            Сон новонародженої дитини - безладний і нерегулярний . Малюк багато спить і часто прокидається , часто будить батьків серед ночі. Як правило , немовля спить 16-18 годин на добу. Постарайтеся підлаштовуватися під біоритми малюка і планувати годування , сповивання і купання , а також домашні справи , яких значно додалося.

 

            Бажано , щоб малюк якомога більше перебував на свіжому повітрі. Кімната, де стоїть ліжечко малюка , повинна добре провітрюватися , крім того , потрібно усунути джерела додаткового шуму - радіо , телевізор , комп'ютер і т.д. Намагайтеся організувати денний сон дитини на свіжому повітрі - у парку , в лісі або іншому місці , де завжди є чим подихати .

 

            Малюк повинен спати в положенні на боці , періодично потрібно чергувати лівий бік з правим , що перешкоджатиме деформації головки . Крім того , потрібно пам'ятати , що для правильного формування хребта малюка немає ніякої необхідності класти в ліжечко подушку.

 

Догляд за малюком

 

            Найбільше занепокоєння викликає догляд за новонародженим. Перше купання , догляд за пупкової ранкою , процес зміни підгузників - це те , чого слід навчитися новоспеченим батькам у перші тижні життя малюка. Так як же потрібно поводитися з новонародженим синочком або донечкою ? Розглянемо все по порядку .

 

Ранкова гігієна

 

            Ранкова гігієна новонародженого малюка передбачає: гігієну носових ходиків , умивання, підмивання , а також догляд за пупкової ранкою . Всі процедури рекомендується проводити із застосуванням стерильної вати і кип'яченою водички.

 

            Умивання малюка рекомендується починати з очей. Оченята потрібно протирати ваткою , змоченою кип'яченою водичкою , від зовнішнього кута до внутрішнього. Перевірте носик малюка , чи не потрібно його очистити від сухих кірочок . Носові ходи необхідно прочищати за допомогою тугих ватяних джгутиків , змочених фізіологічним розчином , кип'яченою водою або дитячим маслом . Ні в якому разі не застосовуйте готові ватяні палички , оскільки ними можна пошкодити вузькі і ніжні носові ходики немовляти. Також не варто прочищати вушні раковини ватяними паличками. З вушних раковин очищається тільки та сірка , яка скупчилася зовні і помітна неозброєним оком. Запам'ятайте: ніс не чиститься з метою профілактики , оскільки можна спровокувати подразнення слизових оболонок .

 

            Ранковий туалет завершується протиранням всього личка малюка ватним тампоном , змоченим кип'яченою водою.

 

            І , звичайно ж , не забувайте про пупкову ранку . Якщо вона ще сочиться , обробіть її 3 - %-ним розчином перекису водню, потім акуратненько очистіть від кірочок ватною паличкою і знову обробіть перекисом водню. Легенько осушите пупок ватною паличкою , а потім вже змастіть його розчином діамантового зеленого ( зеленкою ) .

 

Догляд протягом дня

 

            Так як новонароджений малюк мочиться до 20-25 разів на добу , а стілець буває близько 5-6 разів , то догляд протягом дня передбачає регулярну зміну пелюшок і підгузників , а також процедуру підмивання щоб уникнути подразнень від впливу сечі і калу. Кілька разів на день наносите на чисту шкіру сідниць і пахових складок захисний дитячий крем , щоб уникнути появи попрілостей і подразнень .

 

вечірні процедури

 

            Вечірній туалет малюка - це , перш за все , купання . Купання новонародженого малюка - це важлива щоденна гігієнічна процедура. Як правило . Купати немовляти за відсутності протипоказань рекомендують з другого дня після виписки з пологового будинку. Основними приладдям для дитячого купання є: водний термометр , шампунь , дитяче мило , або спеціальна емульсія ( пінка ) для ванни. Купання малюка здійснюється в спеціальній дитячій ванні при температурі води не вище 37 º С. Якщо пупкова ранка ще заросла , для процедури слід застосовувати виключно кип'ячену воду. Малюка необхідно поступово занурювати у воду. Після занурення вода повинна доходити маляті до плечей , не більше. Тривалість купання в період новонародженості не повинна перевищувати п'яти хвилин. Коли ж дитина стане трохи старше, і купання буде приносити йому задоволення , можна буде збільшити тривалість даної процедури. Після купання потрібно акуратненько просушити всі шкірні складочки дитини махровим рушником , а потім змастити їх дитячим маслом або кремом . Не забудьте про обробку пупкової ранки.

 

можливі занепокоєння

 

            Коли ми говоримо про розвиток дитини в перший місяць життя , то часто забуваємо про можливі стани , які можуть викликати у батьків масу переживань і занепокоєнь . Тому, краще озброїтися знаннями , щоб не хвилюватися без видимих на те причин. Отже, розглянемо природні фізіологічні стани, які можуть спостерігатися у дитини перших днів життя.

 

Фізіологічна жовтяниця новонароджених , як правило , виникає у більшості діток приблизно на третю добу після народження. Шкіра немовляти набуває жовтуватого відтінку . Такий стан викликано розпадом червоних кров'яних тілець - еритроцитів , у результаті чого вивільняється білірубін (жовтий пігмент) . Як правило , фізіологічна жовтяниця не вимагає будь-якого спеціального лікування і проходить самостійно через 1-2 тижні.

 

            Якщо жовтяниця з'являється на першу-другу добу після народження , то це може говорити про серйозне захворювання - гемолітичної хвороби , яка виникає в результаті несумісності крові матері та плоду.

 

статевий криз

 

            У новонароджених , як у хлопчиків , так і у дівчаток , може спостерігатися нагрубання молочних залоз. Тиснути і видавлювати вміст з грудних залоз суворо заборонено! Крім того , у дівчаток в перші дні після народження можуть спостерігатися слизові виділення , які на 5-8 день можуть стати кров'яними . У хлопчиків може спостерігатися набряк зовнішніх статевих органів , який може протриматися 1-2 тижні. Всі вищеописані стану - результат впливу материнських гормонів , лікування не вимагають і проходять самостійно.

 

Фізіологічна втрата ваги

 

            У перші три -чотири дні після народження маля втрачає у вазі. Причинами зменшення маси тіла новонародженого є « післяродовий стрес » , невелика кількість молока у матері перші дні після пологів , відходження первородного калу і сечі. Як правило , втрата маси тіла немовляти становить 5-6 % від початкового ваги . З п'ятого дня життя малюк знову починає набирати вагу і приблизно до десятого дня життя відновлює показники , відмічені при народженні.

 

Фізіологічне лущення шкірних покривів

 

            На третій- п'ятий день життя малюка може спостерігатися лущення шкірних покривів , як правило , на животику і на грудях. Такий стан , як і вищеописані , проходить самостійно і лікування не потребує , і через час шкіра малюка знову стає ніжною і бархатистою.

 

токсична еритема

 

            Найчастіше у дітей із спадковою схильністю до алергічних реакцій може спостерігатися такий стан , як токсична еритема . На другий- п'ятий день життя на тілі немовляти може з'явитися висипка у вигляді червоних плям , в центрі яких можна розглянути сірувато - жовте плямочка або пляшечку . У наступні 1-3 дні можуть з'явитися нові висипання. У даній ситуації немає ніякого приводу для занепокоєння , бо через кілька днів висипання безслідно проходять.

 

            Таким чином, у перший місяць розвитку дитини не тільки малюк , але і його батьки адаптуються до нових умов. Дитина адаптується до нової життєвої середовищі , а його батьки вчаться доглядати за крихітним малюком , а також звикати до нового життєвого ритму.