Догляд і турбота за дітьми

Поради від мам з догляду і турботи за дітьми

Перша менструація у дівчаток

Менструація є природним процесом жіночого організму після настання статевої зрілості , що виникають щомісячно під впливом гормонів. Свідчить про це менархе - перша менструація у дівчаток. Як сприйме дівчинка -підліток це подія , залежить від її підготовленості , інформації , отриманої від матері , і соціального статусу її сім'ї .

На жаль , дуже часто дівчинки , надані самі собі , дізнаються про такий важливий подію в житті з інтернету або на вулиці , від таких же нетямущих дівчаток , як і вони самі. Потік тих знань , які пізнаються дівчатками -підлітками самостійно , може супроводжуватися негативом , крім того , вони не завжди можуть бути достовірні.

 

Первинна менструація у дівчаток - менархе .

Кожній дівчинці - підлітку властиво по-своєму сприймати свій новий стан . З урахуванням підліткового максималізму , часто в цьому віці вони можуть впасти в дві крайності . Одна почне радіти цій події і відчувати себе дорослою жінкою , інша буде просто соромитися « делікатного » стану . У першої виникне почуття гордості за свій новий статус , і спроби його всіляко підкреслити. У неї з'явиться бажання кокетувати і чарувати кого завгодно і коли завгодно. Іноді це може траплятися не до місця і не вчасно. Другий властиво буде самобичування , пошук недоліків у своїй зовнішності , передавальний до себе завищених вимог. У випадку якщо вона знайде в собі ці вигадані вади, то дуже болісно до них поставиться .

 

Перша у дівчаток менструація - якийсь безповоротний крок у доросле життя , перевтілення з дівчинки на жінку , яка здатна зробити диво - народити малюка.

 

За статистичними даними наступ менархе може статися у віці від одинадцяти до п'ятнадцяти років. Іноді цей інтервал може незначно зміщуватися в бік більш пізнього або більш раннього настання . Причини такого відхилення можуть визначатися спадковими факторами . Іноді занадто виражена худорба також може стати причиною для пізнього початку менархе . Пояснюється це тим , що якщо не вистачає жирової тканини і є дефіцит маси тіла , то такий жіночий статевий гормон , як естроген , виробляється в організмі в недостатній кількості . Дівчинка повинна мати близько сімнадцяти відсотків жирової тканини від загальної маси тіла , інакше не запускається процес підготовки її організму до менструації.

 

Однак кожна мама повинна зберігати настороженість , і якщо помічаєте хоч незначне відхилення від норми , то обов'язково слід звернутися за консультацією до дитячого гінеколога . Тільки фахівець зможе визначити , чи мається небудь патологія або період статевого дозрівання протікає нормально . Не варто забувати , що для того , щоб мамі знати про дані зміни в організмі дочки , між ними , в першу чергу , повинен бути близький душевний контакт .

 

Які ж зміни відбуваються в організмі дівчинки -підлітка , коли настає перша менструація ?

 

Безперечно , навіть з настанням менструації , до жінки дівчинці ще досить далеко , спочатку вона перетворюється на дівчину. Незадовго до настання першої менструації відбувається зміна гормонального фону дитячого організму , починає вироблятися жіночий статевий гормон ( естроген ) , який дає поштовх до зростання і дозріванню зовнішніх і внутрішніх статевих органів. Крім того , відбувається закриття зон росту і окостеніння хрящів. За обваження , потовщення і збільшення росту кісток відповідає гормон росту . Виробляються корою наднирників андрогени сприяють нормальному обміну речовин , стійкості психіки до формування вторинних статевих ознак ( ріст волосся на пахви та лобку ) і стресових ситуацій. Зростання молочних залоз стимулює гормон пролактин .

 

Гормональні зміни , які відбуваються в організмі підлітка , є таким собі підготовчим етапом до її первинної менструації. Наступ менархе , в основному , відбувається через півтора -два роки після появи перших ознак статевого дозрівання. Точкою відліку прийнято вважати момент , коли починається ріст і набухання грудей. У дуже рідкісних випадках даний процес затягується до чотирьох років.

 

Регулярна менструація встановлюється не відразу після настання менархе , а через певний час , в основному , цей період становить півтора року. Це знання дуже важливо для дівчини -підлітка. У разі якщо їй будуть помічені будь-які відхилення від терміну , то в обов'язковому порядку потрібно звернутися до лікаря-гінеколога за медичною допомогою.

 

З настанням менархе змінюються і правила особистої гігієни , що обов'язково потрібно пояснити дівчинці і показати , тому допомога матері тут просто неоціненна , адже вся відповідальність лягає на її плечі.

 

У кожної дівчини період становлення регулярних місячних відбувається по- різному. Багато , під час менструацій , відчувають досить сильні больові відчуття , менструальні виділення при цьому теж рясні . При виникненні такої ситуації не можна прислухатися до жінок більш старшого віку , які стверджують , що через певний час все само собою врегулюється . Така думка не завжди відповідає правді , іноді навіть може бути передвісником серйозного захворювання , яке тягне за собою такі наслідки , як утворення кіст , безпліддя і т. п.

 

Всю подібну інформацію повинна донести до дочки мати . Вона у відповіді за те , як поставиться її підростаюча дівчинка до нового стану ( менархе) , як вона сприйме свою першу менструацію і всі супутні їй зміни . Інформація потрібна й для того , щоб у разі необхідності дівчинка змогла б самостійно визначити будь-які відхилення від норми і вчасно звернутися до лікаря-гінеколога за медичною допомогою. Це допоможе зберегти здоров'я молодої жінки і здатність народити малюка.